štvrtok 13. februára 2014
Kedy a ako možno pokrstiť dieťa v kritickej situácii.
Krst je prvá a najpotrebnejšia sviatosť, ktorú vysluhuje za normálnych okolností kňaz.
Iba vo vážnych okolnostiach môže krstiť mimoriadny vysluhovateľ.
V konečnom dôsledku je to každý človek, aj nepokrstený či hriešny, ktorý ma čestný úmysel krstiť. Takouto vážnou okolnosťou je priame nebezpečenstvo smrti dieťaťa alebo aj staršieho človeka. Stačí, ak je nebezpečenstvo smrti zrejmé alebo ak ho diagnostikuje lekár. &v nebezpečenstve života môže byť pokrstené aj predčasne narodené dieťa či dieťa v prenatálnom štádiu ( v prípade krstu ho však voda musí obmyť, nikdy nemožno krstiť plod dieťatka cez brucho matky) . KKP výslovne nariaduje" "Potratové plody, ak sú živé sa majú podľa možnosti pokrstiť".
Cirkev si uvedomuje veľkú hodnotu krstu a preto odporúča, aby v priamom nebezpečenstve smrti krstil každý človek - kresťan či nekresťan, dospelý či nedospelý, v posväcujúcej milosti či hriešny, ktorý má čestný úmysel.
Ako krstiť:
1. Vzbudiť si úmysel pokrstiť dieťa tak, ako to robí Cirkev.
2. Poliať aspoň raz ( no ak sa dá, tri razy) hlavu dieťaťa prirodzenou čistou vodou ( z vodovodu, potoka, rieky, môže sa použiť aj minerálka), ktorá symbolizuje duchovné očistenie a nemusí byť posvätená
3. Povedať súčasne s liatím vody slova" meno dieťaťa, ja ťa krstím v mene Otca i Syna i Ducha Svätého".
Či už pokrstený prežije alebo nie, každý krst treba nahlásiť miestnému farárovi, respektíve duchovnému správcovi nemocnice, sociálneho zariadenia a pod.Krst tak bude zapísaný do krstnej matriky a v prípade prežitia pokrsteného môže byť aj liturgicky doplnený.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára